czwartek, 27 sierpnia 2009

z badań nad trzecim szympansem

Kątnik domowy większy (Tegenaria atrica) vel. Wielki czarny włochaty pająk - Europejski pająk roku 2008

Najprawdopodobniej zabiłeś wiele takich pająków w swoim życiu, będąc jednocześnie przekonanym o ich jadowitości. Spieszę z doniesieniem, że tylko niektóre (największe) osobniki zdolne są by przebić skórę człowieka, jad kątnika jest zaś słaby i w najgorszym wypadku spowodować może nieznaczny ból. Straszę Cię tym pająkiem przy okazji - badania pokazały, że kobiety są genetycznie uwarunkowane, by obawiać się pająków - wizerunek pająka kojarzą z negatywnymi odczuciami już 11-miesięczne dziewczynki (a chłopcy nie).

* * *

[...] Jego wysokość wrócił dzisiaj z wojny i zaszczycił mnie dwukrotnie, nie zdejmując butów
księżna Marlborough o efekcie księcia Marlborough

Oskarżam cię o łez strumienie, osamotnienie, zdradę i gniew
Oskarżam cię o to cierpienie, wojen płomienie, przelaną krew
[...]
Kayah - Testosteron

domniemane źródło wszelkiego zła

Okazuje się, że poziom testosteronu ma wpływ na męską wierność i zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem, donosi "New Scientist".

Testosteron, powszechnie kojarzony z istotą męskości to rzeczywiście podstawowy męski hormon płciowy - wpływa na kształtowanie się płci i cech płciowych (a później ich różnicowanie - budowę ciała, owłosienie) jak również realizuje dymorfizm płciowy - zwiększa masę i siłę mięśni, grubość kości, wielkość narządów wewnętrznych (jest sterydem anabolicznym); uczestniczy w produkcji plemników, odpowiada za libido (także u kobiet), w niektórych sytuacjach może wpływać na poziom agresji (ale jej nie wywołuje) - możliwe, że zwiększa prawdopodobieństwo emocjonalnego zaangażowania się w sytuację konfliktową. Najwyższy poziom testosteronu odnotowuje się w męskim organizmie pomiędzy 15 a 25 rokiem życia - to czas, kiedy mężczyźni przejawiają największe pobudzenie seksualne i popełniają najwięcej przestępstw, choć wedle naszej wiedzy nie można mówić o bezpośredniej korelacji.

Co z tą wiernością? Badania przeprowadzone na Senegalskich mieszkańcach wsi pokazują, że testosteron wpływ na męskie zachowania rodzicielskie. Okazuje się, że tamtejsi ojcowie (niezależnie od liczby żon - Senegalczycy są społecznością poligamiczną) generalnie mają niższy poziom testosteronu od senegalskiego odpowiednika singli (to uniwersalne kulturowo i wiemy to nie od dziś) a partnerki ojców o relatywnie o wysokim poziomie testosteronu na ogół nie są zadowolone z ojcowskiego wkładu (t x $) w opiekę nad dzieckiem. Podobnie więcej testosteronu produkują mężczyźni mający więcej żon.

Ot i naukowcy potwierdzają ważkość odwiecznego dylematu - czy mój Han Solo będzie mi wierny?


grafiki:
pająk kątnik - CC-BY Hending
model cząsteczki testosteronu - grafika
w domenie publicznej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty o tym sądzisz?
Autor docenia komentarze podpisane. Jeśli nie posiadasz konta Google, najwygodniej będzie Ci użyć opcji Nazwa/adres URL, przy czym tego drugiego nie musisz wpisywać.