sobota, 3 października 2009

ciepłe przyjęcie

z badań nad trzecim szympansem:


Na Twoją ocenę innych ludzi może wpłynąć na przykład temperatura naczynia które niedawno trzymałeś w ręku.

W przeprowadzonym w 2006 roku na uniwersytecie Yale eksperymencie który wykazał podobną zależność wzięło udział 40 ochotników. Każdy z nich został odprowadzony do sali przez badacza. W czasie jazdy windą, jakby nigdy nic, każdy z nich został poproszony o potrzymanie kubka, który niósł ze sobą naukowiec. W laboratorium polecono im przeczytanie opisu fikcyjnej postaci i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań jej dotyczących. Jednym z nich była ocena jak bardzo osoba owa jest ciepła i przyjacielska (w oryginale: warm i friendly). Osoby które trzymały zimną kawę były w tym wypadku bardziej powściągliwe niż osoby którym podano kawę gorącą. Temperatura kawy nie wpłynęła na inne odpowiedzi. Drugie badanie wykazało, iż temperatura trzymanych przedmiotów wpływa także na nasze wybory dotyczące dawania prezentów przyjaciołom (vs zatrzymywania ich dla siebie).

oryginalna publikacja badaczy (en)

Próba z pewnością była niewielka. Tym niemniej, inne badania wskazują jak bardzo wiążemy odczucie temperatury z relacjami społecznymi. Wykluczenie z grupy sprawia np., że pomieszczenie w którym przebywamy wydaje się nam średnio o 3 °C chłodniejsze a google pokazuje, że często łączymy przymiotniki zimny i samotny.
Przypuszczalnie odpowiada za to zjawisko obszar mózgu znany jako wyspa (insula), aktywny w czasie odczuwania ciepła zarówno fizycznego jak też i psychicznego.

więcej o zależnościach pomiędzy temperaturą a relacjami społecznymi (pl)
artykuł w New Scientist (en)

Jeśli więc nieustannie jest Ci zimno, być może nadszedł czas na udział w akcji FREE HUGS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

A co Ty o tym sądzisz?
Autor docenia komentarze podpisane. Jeśli nie posiadasz konta Google, najwygodniej będzie Ci użyć opcji Nazwa/adres URL, przy czym tego drugiego nie musisz wpisywać.