z badań nad trzecim szympansem:
Proponuję zacząć od sprawdzenia na własnej skórze w demonstracji badania.
Mężczyźni lubią kobiety o krótkich stopach, długich kościach udowych i węższych biodrach. Kobiety nie są aż tak drobiazgowe, wykazują jednak pewną preferencję wobec długich torsów i małych nadgarstków, donoszą amerykańscy naukowcy.
* * *
A tu widzimy jakim ojcem byłby Człowiek Witruwiański... |
Mężczyźni 3,5 raza częściej wybierali jako bardziej atrakcyjne twarze wygenerowane z twarzy kobiet o krótkich stopach, niemal 10 razy częściej stwierdzali, iż są one bardziej kobiece. 11 razy chętniej wybierali twarz powstałą z twarzy kobiet o wąskich biodrach a 8 razy częściej wskazywali twarze związane z długimi kośćmi udowymi - były to twarze z lewej strony.
Skąd wiedzieli i co takiego właściwie wiedzieli? Przodkowie dzisiejszych mężczyzn musieli najwyraźniej zauważyć to, do czego współcześni naukowcy dochodzą eksperymentalnie - z grubsza można przewidzieć atrakcyjność jednej części ciała na podstawie atrakcyjności innej, z czego wywnioskować można z kolei prawdopodobną kondycję organizmu kobiety, co z kolei wynika ze wspólnej przyczyny leżącej u podłoża wyglądu twarzy i budowy ciała - warunków w jakich dana kobieta wzrastała. Oczywiście jest to przenośnia, preferencja owa jest wynikiem utrwalenia się w puli genowej tych preferencji, które skutkowały skuteczniejszymi wyborami matki swojego potomstwa a nie świadomego odnajdywania zależności. Proponowany mechanizm stojący za zależnością jest następujący - warunki rozwojowe w życiu płodowym i w czasie dojrzewania (odżywianie i obecność stresorów - chorób, pasożytów) odbijają się na poziomie hormonów płciowych, powodując, iż kobiety wcześniej osiągają dojrzałość seksualną (prawdopodobnie jest to kolejny sprytny mechanizm przystosowawczy - trudne warunki pozwalają przypuszczać, iż kobieta może nie mieć zbyt wiele czasu na wydanie na świat i odchowanie potomstwa, lepiej więc zabrać się za to wcześniej - widać to na przykład u dziewczynek wychowujących się w biednych dzielnicach i takich, które wychowywały się bez ojca). Skrócony czas wzrostu daje mniej czasu na ukształtowanie optymalnej sylwetki - smukłej, postrzeganej jako kobieca - skutkując mocniejszą budową ciała.
Co z mężczyznami? W podobny sposób zmierzono 67 mężczyzn i poproszono 82 heteroseksualne kobiety o ocenę atrakcyjności i męskości ośmiu analogicznie przygotowanych twarzy. Wyniki były mniej wyraźne, widać było jednak pewną preferencję dla dłuższych torsów i mniejszych nadgarstków. Wiąże się to z ryzykiem przed którym stają kobiety - męski i dominujący samiec, choć dawca seksownych genów, *prawdopodobnie nie będzie wierny. Wydaje się, że kobietom udaje się to zauważać, gdyż studentki biorące udział w badaniu dwukrotnie częściej wskazywały kompilacje zdjęć posiadaczy dużych nadgarstków jako partnerów krótkoterminowych i z podobną częstością posiadaczy małych nadgarstków jako partnerów długoterminowych.
na podstawie: Why men are attracted to women with small feet (New Scientist)
grafika: w domenie publicznej, za WikiCommons
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
A co Ty o tym sądzisz?
Autor docenia komentarze podpisane. Jeśli nie posiadasz konta Google, najwygodniej będzie Ci użyć opcji Nazwa/adres URL, przy czym tego drugiego nie musisz wpisywać.