czwartek, 17 marca 2016

Dzikie Życie: W ekosystemie ludzkich emocji

W kioskach dostępny jest już marcowy numer "Miesięcznika Dzikie Życie".

Można w nim przeczytać między innymi artykuł mojego autorstwa W ekosystemie ludzkich emocji (od ostatniego minęły cztery lata!). Dowiecie się z niego jaką drogę przeszłą psychologia próbując zrozumieć znaczenie emocji dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Najnowsze badania pokazują, że zróżnicowanie ludzkich emocji może być kluczowym czynnikiem warunkującym zdrowe ciało i zdrowego ducha. Koncepcja różnorodności emocjonalnej (ang. emodiversity), wywodząca się wprost od pojęcia bioróżnorodności, głosi że zarówno radość jak i smutek - o różnych stopniach nasilenia - niezbędne są do tego, by żyć zdrowo. Emocje pozytywne i negatywne - w wielu odmianach, takich jak gniew, wściekłość, furia i łagodna irytacja - składają się na swego rodzaju ekosystem od którego zróżnicowania zależy jakość naszego życia

Artykuł już wkrótce będzie dostępny na stronie czasopisma w wersji elektronicznej, wtedy też będzie można go przeczytać na blogu. Szczególnie polecam również artykuł Marcina Popkiewicza poświęcony zjawisku negacjonizmu klimatycznego (popularnie znanemu jako denajalizm).

Graffiti na murze dawnej zajezdni tramwajowej, ul. Kraszewskiego, Poznań.

2 komentarze:

  1. Cóż, nie znam, ale ciekawy jestem czy są jakieś dowody naukowe na to, że zarówno smutek jak i radość są potrzebne do emocjonalnej normalności.

    OdpowiedzUsuń

A co Ty o tym sądzisz?
Autor docenia komentarze podpisane. Jeśli nie posiadasz konta Google, najwygodniej będzie Ci użyć opcji Nazwa/adres URL, przy czym tego drugiego nie musisz wpisywać.